Az ismeretlen ismerős

Ha azt mondom, hogy Van Cleef & Arpels, rendszeres olvasóinkon kívül vajon hány embernek jelent ez a név bármit is? Pedig egészen biztos vagyok abban, hogy az 1896-ban alapított legendás ékszerészcég egy-két modelljének fotója láttán megérkezik az a bizonyos „AHA” pillanat.

Bizony, 1896-ban a holland gyémántcsiszoló Alfred Van Cleef és apósa Salomon Arpels Párizsban megalapította cégét, és ezzel lefektették az immár évszázados múltra visszatekintő luxusmárka alapjait. Salomon Arpels halála után 1906-ban a csodás Vendome tér 22 szám alatt megnyitották a Van Cleef & Arpels első butikját. Az üzlet kiváló lokációjára jó példa, hogy a legendás Ritz hotellel szemben helyezkedett el.

A cég ékszerkollekciói általában a virágok, állatok, és a mesebeli tündérvilág formajegyeivel kápráztatnak el. Természetesen a Van Cleef & Arpels-nél a legnemesebb anyagokat használták mindig is, és a legtehetségesebb ékszertervezőkkel dolgoztak együtt. Jó példa a cég elhivatottságára, és szakmai kvalitásaira, hogy a huszadik században két uralkodóház is felkérte őket különleges ékszerek tervezésére, és azok elkészítésére.

Az első ilyen szettet a Van Cleef & Arpels 1939-ban készítette el az egyiptomi uralkodóház megrendelésére. A neves esemény, amelyre a tiarából, egy pár fülbevalóból és az elképesztő részletgazdag nyakékből álló szett készült, Fawzia egyiptomi hercegnő esküvője volt.

A csodálatos nyakék platinából készült, és gyémántokkal díszítették a Van Cleef & Arpels szakemberei. A központi motívum ennél az ékszernél természetesen a két félkör alakú, szépen felfekvő elem, amelynek soraiban briliáns és bagett csiszolású gyémántokat találhatunk. A nyakék hátsó szegmenséhez kapcsolódó masnis megoldás, pedig külön figyelmet igényel.

A másik megrendelés még a fentinél is különlegesebb volt, és máig a Van Cleef & Arpels egyik legjelentősebb megrendelésének számít. A cég 1966-ban felkérést kapott Farah Pahlavi perzsa uralkodónő, Mohammad Reza Pahlavi iráni sah felesége koronázási ékszereinek elkészítésére. Természetesen az ékszerek közül, több okból is, az uralkodónő koronája jelentette a legnagyobb kihívást a cég számára. A koronázásra 1967-ben került sor, így egyrészt az idő is szorította a cég szakembereit, köztük Pierre Arpels-t is, aki egy szakmai stábbal együtt kénytelen volt ekkor ideje nagy részét Iránban tölteni.

Azért volt erre a lépésre szükség, mert az iráni törvények értelmében nem volt lehetséges a koronára tervezett, és az Iráni Nemzeti Bank trezorjaiban tárolt, ékkövek külföldre szállítása. Pierre Arpels feladata volt, hogy a munkát felügyelje, és kiválassza azokat a drágaköveket, amelyeket később a korona díszítésére fel fognak használni.

A koronára végül 36 darab smaragd, 36 darab rubin, 105 darab gyöngy és 1469 briliáns csiszolású gyémánt került.

A Van Cleef & Arpels természetesen nem kizárólag nemesi, és mérhetetlenül gazdag családok megrendelésére dolgozott története során, hanem kereskedelmi sikerekre is törekedett. Egyik ilyen ragyogó siker volt a cég ikonikus formavilágú ékszerkollekciója, az Alhambra.

Bizony, ezek a lóhere formát mintázó ékszerek világszerte meghódították az ékszerrajongó hölgyek szívét. Ha azt gondolnánk, hogy a közösségi média felületeken hihetetlen sikert elkönyvelő ékszerek néhány éves múltra tekintenek vissza, akkor nagyon tévednénk. A Van Cleef & Arpels Alhambra kollekciója már 1968 óta itt van velünk, ékszerrajongókkal.

A milliók által csodált, és kedvelt ékszerek számos színkombinációban elérhetők. A malachit köves zöld színű, a lapis lazuli kővel ékített kék színű, vagy a klasszikusan elegáns gyöngyház betétes fehér színű darabok igen közkedveltek az igazi ékszerek szerelmeseinek körében.

Természetesen a cég azokról sem feledkezett el a kollekció tervezése közben akik nem szeretnének köves ékszereket viselni, így a gilosált arany, napsugár motívummal díszített darabok is elérhetők a cég kínálatában.

Fotók, márkanevek: Van Cleef & Arpels

Tartalom, szöveg: Gold Finance Kft (Goldbazaar – www.igaziekszerek.hu)

Ezek is érdekelhetnek: