Az arany rövid története

Az arany vegyjele a periódusos rendszerben AU, ez a 79-es sorszámú sárga fém évezredek óta együtt él az emberiséggel. Az aranyat kedvező fizikai tulajdonságai miatt (formázhatóság, csillogó, sárgás szín, vagy a korrózió túrő képesség) hamar felfedezte magának az emberiség, és elkezdte ékszerek készítésére is használni.

Ez a csodálatos nemesfém, az évezredek alatt, teljesen beépült az emberek hétköznapjaiba, és mi sem jelzi jobban kulcsfontosságú szerepét, mint hogy – az ékszerkészítés mellett – az emberi történelem során többször is a pénzügyi rendszer középpontjába is került. Számos alkalommal volt példa arra a történelem során, hogy a „kistestvér” ezüst mellett, az aranyat is felhasználták érmekészítésre, vagy papírpénz alapú pénzügyi rendszerek sztenderdként való alkalmazására.

„Lakossági” befektetési aranytömbök.

Érdekesség, hogy talán azt gondolhatnánk, hogy ez a csillogó, sárga fém már kiment a divatból, elment mellette a világ, azonban érdemes belegondolni, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer legmeghatározóbb szereplői, a jegybankok (központi bankok) évek óta folyamatosan vásárolják a 999.9 finomságú befektetési aranyat portfóliójukba. A Magyar Nemzeti Bank például éppen tízszeresére növelte az aranykészletét 2018-ban, elérve így a 70 évvel ezelőtti historikus szintet a jelenlegi 31,5 tonna aranykészletével.

De mi is ez a 999,9 finomság, vagy amit még gyakrabban láhatunk az ékszereinken, az 585, vagy a 750 jelzések? Az ékszerek mind 14, vagy 18 karátosak, vagy mégsem? Egyébként is mi ez a karátszám?

Először is fontos tisztázni, hogy az aranyból elkészített tárgyak, különböző arányban tartalmazzák az AU szimbólummal jelzett kémiai eleme, az aranyat.

Azért van szükség a különböző ötvözőanyagok használatára a különböző aranytárgyaknál, mert ezek befolyásolják az elkészített tárgy fizikai tulajdonságait. Minél magasabb egy aranytárgy arany tartalma, az annál puhább lesz, ami egy ékszer esetében például megrövidítheti a nemes tárgy élettartamát.

Fontos ugyanakkor a vásárló számára, hogy autentikus képet kapjon a megvásárolt nemesfém ékszer valós értékéről is. Ebben az esetben szintén nagyon fontos tudnunk, hogy az adott ötvözet milyen arűnyban tartalmaz színaranyat.

Az aranytárgyak aranytartalmát valamilyen konszenzusos módon jelezni kell, hogy bárki számára beazonosítható legyen az adott tárgy valós aranytartalma, így annak tényleges értéke is.

A kereskedelemben a karátszámok jelölése a megszokott. Itt a legjellemzőbb karát számok a 14, a 18, a 24. Ezek a számok azt mutatják, hogy az adott tárgyban, hány huszonnegyed rész arany található.

Az ékszer szép, az ékszer befektetés, az ékszer biztosítás.

A Magyarországon leggyakrabban előforduló ékszerek, a 14 karátos ékszerek 585 ezrelék aranyat tartalmaznak, ami ugye 58,5% aranytartalomnak felel meg normál olvasatban, és ezért is található meg az 585-ös szám a 14 karátos ékszerek felületén. A 18 karátos ékszerek 750 ezrelék aranytartalommal készülnek, ami 75%-os aranytartalmat jelent hétköznapi megfogalmazásban.

A 24 karátos aranytárgy, már befektetési aranynak minősül, hiszen az 999.9 ezrelék aranyat tartalmaz. Ezek a tárgyak a jól ismert aranyrudak, befektetési aranyérmék. Ezt a szakma „négykilences” finomságnak is nevezi.

Nézzünk hát egy végtelenül egyszerű, ám annál hatékonyabb átváltást a különböző arany finomságok között.

Amennyiben ékszergyűjteményünkben a 14 karátos és a 18 karátos ékszerek dominálnak, és szeretnénk tudni, hogy befektetési arany minőségben (999.9) mennyi aranyat is birtoklunk valójában. Akkor nézzük meg az alábbi kis számítás.

Van egy 15 gram súlyú 14 karátos (585/1000) nyakláncom, és egy 15 grammos 18 karátos (750/1000) karkötőm. Ez befektetési aranyban (999.9/1000) kifejezve mennyi súlyt képvisel?

15 × 585 / 999,9 = 8,776 gr

A 18 karátos arany ékszer esetében a fenti szorzószám 750, vagyis az előző példával élve:

15 × 750 / 999,9 = 11,25 gr

Vagyis a fenti példával élve 8,776 gr, és 11,25 gr, összesen 20 gramm színaranyat birtoklunk. A befektetési arany a jelenlegi árszinteket nézve 1800 USD/HUF körüli árfolyamon vásárolható meg unciánként.

Eddig megvolnánk, azonban a pontos, forintosított összegeket még mindig nem tudom.

Ha tovább szeretnénk menni a számolásban, akkor tudnunk kell, hogy a befektetési arany esetében 1 uncia az 31,1 grammot jelent.

Szóval (1800 / 31,1) x 20 = 1157,5562 USD, kerekítve 1158 USD. Ez az összeg a mai árfolyamon számolva (298 USD/HUF): 1158 x 298 = 345.084 Ft lesz.

Persze azt figyelembe kell venni, hogy ékszereink megvásárlásánál nem kizárólag a tiszta aranytartalmat fizetjük meg, hanem az ékszer elkészítésének díját is (fazondíjat), amely az adott tárgy munkaigényességének függvénye, valamint a magyar állam felé 27% áfa fizetésének kötelezettsége is terheli az ékszervásárlásunkat.

A befektetési aranyrudak áfamentesen vásárolhatók, azonban azok nem ékszerek. 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ezek is érdekelhetnek: