A Fabergé díjnyertes időmérője.
Amikor a Fabergé név felmerül egy szakmai eszmecsere közben, természetesen mindenkinek az orosz ékszerész fantasztikus húsvéti tojásai jutnak eszébe. Nem véletlen ez, hiszen a mester a cári család megrendelésére több tucat rendkívüli tojást készített.
Peter Carl Fabergé (Karl Gustavovich Fabergé) a szentpétervári ékszerész 1882-ben, III. Sándor orosz cár megrendelésére készítette el első meglepetés tojását. A húsvéti ajándékozás olyan jól sikerült, hogy III. Sándor utódja II. Miklós cár folytatta a családi tradíciót és a mestertől minden évben újabb tojásokat rendelt. Az évek során a Romanov család így 50 darab ilyen remekművel gazdagodott.
Az első aranytojás 1885-ből
Fabergé ékszerész szakmai kvalitásait, és pozícióját mi sem bizonyítja jobban, hogy 1887-től teljesen szabad kezet kapott a cári családtól. A megállapodásuk értelmében rendszeresen kellett készítenie egy-egy aktuális tojást a saját elképzelései szerint azonban egyetlen kikötésként meghagyták, hogy mindegyik tartalmazzon valamilyen különleges meglepetést.
Fabergé műhelye a tojások elkészítéséhez a legnemesebb anyagokat használta, és gyakran trükkös mechanikai megoldásaival kápráztatták el ezek a kicsiny remekművek tulajdonosukat.
Ilyen impozáns történelmi háttárrel nem is csoda, hogy óriási nyomás nehezedik az ékszerész cég jelenlegi vezetésére, és tervezőire. A nyomás ellenére úgy túnik, hogy sikerül lépést tartaniuk Peter Carl Fabergé zsenialitásával, hiszen a aktuális kollekcióban több olyan darab szerepel, amely jelentős díjakkal gazdagítja a céget.
Ilyen darab például az a női komplikált karóra, amelynek elkészítését Fabergé mester egyik híres tojása ihlette. A pávás húsvéti tojást még 1908-ban készítették Fabergé műhelyében, és ezt a történelmi jelentőségű tojást pedig érdekes módon egy 18. században készített asztali óra ihlette. Az óra Patyomkin herceg ajándéka volt II. (Nagy) Katalin cárnőnek, és a Téli Palotában kapott helyet.
A pávás tojás, ami az inspiráció forrása volt.
A jellegzetes megjelenésű pávás tojás kvarc kristály felhasználásával készült, és egy rokokó stílusú állványt kapott. Egyszerű megjelenésének az volt az oka, hogy a benne található meglepetés igazán egyedülálló volt.
A kristály tojás szétnyitása után a stilizált faágak közül kiemelhető volt az aranyból készített, és színes zománccal díszített páva. A madár egy mechanikus műalkotás, amelynek tervezési munkálatai 3 évet vettek igénybe. A Dorofejev mester készítette remekmű – felhúzását, és sík felületre történő helyezését követően – körbesétál, mozgatja a fejét, széttárja valamint összecsukja zománcozott farktollait.
A fenti tulajdonságok ismeretében már egyértelmű lehet mindenkinek, hogy miért is jelentős a „Peacock Watch” néven elhíresült díjnyertes Fabergé karóra.
A modell finom eleganciával megrajzolt 18 karátos rozé arany óratokja remek mechanikát rejt. A mechanikus óraszerkezet egy üveg hátlapon keresztül kísérhető figyelemmel. A 32 darab csapágykővel szerelt, és 242 darab önálló alkatrészből álló óraszerkezet 50 órás járástartalékkal rendelkezik, és kézzel kell felhúzni. A díjnyertes mechanizmus az Agenhor manufaktúra szakembereit dícséri.
A pávás 18 karátos karóra, amely a GPHG nagydíj sztárja volt.
A számlap felöli megoldások mint az aranyból készített páva megjelenése, illetve a percmutatóként funkcionáló zománcozott és szétnyíló farktollak, folyamatos utalások a történelmi pávás tojásra.
A domború zafírüveg alatt lévő főszámlap fekete matt felületű lakkozást kapott. A forgó óratárcsa gyöngyházból készül, amely szintén fekete színre van festve.
Az óra természetesen számtalan változatban elérhető, ez a modell 38.880 Eurós árával a belépőszintet reprezentálja.
Ahogy a címben is olvasható a 18 karátos arany karóra 2015-ben megnyerte a Grand Prix d’Horlogerie de Genevé (GPHG) nagydíját. Ez a rendezvény a világ legjelentősebb óraversenye.
Fotók: Fabergé, Sandoz Foundation